حجت الاسلام والمسلمین علیرضا عباسی

استاد عباسی مدیر موسسه انشا در قزوین هستند که در بخش های آموزش و مشاوره و با طرح های مختلفی نظیر مدرسه انسان، بهشت انشا و … مشغول به ارائه خدمات نوینی به عموم علاقمندان می نمایند.

درباره موسسه انشا:

جمعی از طلاب و اساتید حوزه علمیه با مسئولیت حجت الاسلام و المسلمین حسین میرزایی در سال ۱۳۹۰ اقدام به تأسیس مؤسسه فرهنگی انشـاء (اندیشه‌های ناب شیعی ایرانی اسلامی) نمودند؛ هدف اصلی این مؤسسه بر پایه ترویج دین اسلام، آن‌طور که شایسته است بنا شده، تا در تمام شئون زندگی انسان به وسیله قرآن، روایت، عقل و تجربه، با شاخص فرهنگ اسلامی شیعی ایرانی، روش‌هایی برای بهتر زیستن ارائه گردد.
مؤسسه انشاء در ابتدا به روشی تجربه شده برای تولید علوم انسانی اسلامی دست یافت. این روش از سه گام اصلی و کلی به شرح ذیل تشکیل شده است:
گام اول: فراگیری حکمت متعالیه در حد توان (قرآن، عرفان، برهان)؛
گام دوم: تولید و تدوین نظریه علمی و علم، در شاخه‌های علوم انسانی بر اساس حکمت متعالیه فراگرفته شده؛
گام سوم: طراحی نهاد اجتماعی متناسب با علم تولید شده.
پس از طی این سه مرحله در هر شاخه علمی، مؤسسه به تربیت نیروهای مورد نیاز پرداخته و پس از آن نهاد اجتماعی طراحی شده را، در عمل تأسیس می‌نماید و به تعبیری علم تولید شده را به سفره‌های زندگی مردم وارد می‌سازد.
لازم بذکر است که این روش از مراحل حرکت حضرت امام راحل (رضوان الله علیه) در راستای تأسیس انقلاب اسلامی و ایجاد نظام جمهوری اسلامی ایران الگوگیری شده است که ایشان، در گام اول حکمت متعالیه را فرا گرفتند و به تعبیر مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی) عصاره حکمت متعالیه بودند. و در گام دوم، ایشان در نجف اشرف علوم سیاسی شیعی اسلامی را با محوریت نظریه ولایت مطلقه فقیه تدوین نموده و شاگردانی را با این نگاه تربیت فرمودند. و درگام سوم، بر اساس همین علم تولید شده انقلاب اسلامی را بر پا فرمودند. (البته نباید سایر ریشه‌های انقلاب اسلامی را نادیده انگاریم)
در این راستا و با الگوی بیان شده، مؤسسه فرهنگی انشاء به منظور تحقیق و تدوین انسان شناسی اسلامی گام‌های ذیل را برداشته است:
گام اول: حکمت متعالیه در محضر اساتید و بزرگان فراگرفته شد (البته در اندازه و ظرفیت فهم)؛
گام دوم: علم النّفس یا روح و روانشناسی اسلامی بر اساس حکمت متعالیه (قرآن، روایت، عرفان و برهان) در قالب ۱۸۰ واحد درسی تدوین و تا حد توان تحقیق و تدریس شده و می‌شود.
گام سوم: به ارائه مشاوره و خدمات علم النّفسی و روان شناختی و سایر رشته‌های وابسته در یک هندسه چهار وجهی بدن، نفس، محیط و ماوراء پرداخته شده. امید است خداوند متعال، در این مسیر همچنان یاری‌گر ما باشد.

پاسخی بگذارید